wtorek, 18 lutego 2014

cała prawda o konserwantach typu "E"

Konserwanty przyczyną groźnych alergii

Konserwanty to środki chemiczne stosowane powszechnie przy produkcji żywności do przedłużenia jej terminu przy­datności do spożycia.
Ich zadaniem jest ochrona produktów spożywczych przed rozwojem niepożądanych mikroorgani­zmów, zwłaszcza tych chorobotwórczych, jak drożdży, pleśni i bakterii, a w szczególności przed Clostridium botulinum (laseczką jadu kiełbasianego). Niestety stosowane środki konserwujące nie zawsze pozostają bez wpływu na nasze zdrowie.
Konserwanty u osób wrażliwych mogą powodowaćżne objawy alergiczne np.:
pokrzywkę,
zapalenie błony śluzowej nosa,
obrzęk naczynioruchowy,
reakcję anafilaktyczną,
jak również stany chorobo­we np. astmę.
Rodzaj i ilość dodawanych kon­serwantów do żywności regu­luje stosowne ustawodawstwo, ale pomimo tego należy unikać spożywania produktów konser­wowanych chemicznie.
Do najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym kon­serwantów należą:

kwas benzoesowy E210 i jego sól benzoesan sodu E211 – mogą wywołać wysypki, po­drażnić błonę śluzową żołądka i jelit, mogą mieć właściwości kancerogenne i powodować napady astmy. Stosowane są do konser­wowania: napoi bezalkoholowych, ryb i ich przetworów, sałatek, przetworów wa­rzywnych, margaryn, sosów owocowych i warzywnych, ketchupów.
kwas sorbowy E200 i jego sól sorbinian potasu E202
Sorbinian potasu to inaczej sól potasowa kwasu sorbowego, jest najbezpieczniejszym ze znanych konserwantów. Kwas sorbowy ulega w organizmie człowieka procesowi beta-oksydacji (rozpadowi na wodę i dwutlenek węgla w cyklu Krebsa) typowemu dla kwasów tłuszczowych, dzięki temu nie jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Jest otrzymywany z oleju z niedojrzałych owoców jarząbu pospolitego.
Sorbiniany są efektywne w stosunku do większości bakterii, natomiast praktycznie nie działają na bakterie kwasu mlekowego, czyli nie niszczą naturalnej mikroflory jelit w organizmie, ale ją wzmacniają, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Dzięki temu również są użyteczne w procesach kiszenia warzyw i w serowarstwie. Dzięki swoim właściwo­ściom hamującym rozwój drożdży i pleśni są stosowane do konserwowania: sałatek, kapusty kiszonej, ogórków kiszonych, przetworów rybnych, margaryn, przetwo­rów mlecznych, napojów bezalkoholo­wych, wyrobów cukierniczych.

azotany i azotyny E250, E251, E252 – stosowane są do peklowania wyrobów mięsnych, jak również przy produkcji sera żółtego. Ich dodatek ma za zadanie oprócz utrzymania czerwonej barwy mię­sa powstrzymanie rozwoju laseczki jadu kiełbasianego. Azotany i azotyny wystę­pują również w warzywach, do których to wchłaniane są z nawozów stosowanych w czasie ich upraw. Duża koncentracja tych związków występuje w kapu­ście pekińskiej.

kwas mrówkowy E236 i jego sole – hamuje rozwój drożdży i pleśni. Stosowany jest do konserwowa­nia świeżych soków owocowych, przecierów warzywnoowoco­wych. W przyrodzie kwas mrówko­wy znajduje się w pokrzywie, jadzie mrówek, jadzie pszczelim. U osób uczulonych na kwas mrówkowy mogą wystąpić: podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego i pokarmowego, wystąpienie zabu­rzenia trawienia.

kwas propionowy E280 i jego sole – hamuje rozwój drożdży, ple­śni i laseczki Bacillus subtilis, która powoduje śluzowacenie chleba. Dodawany jest do chleba paczkowanego krojonego, chleba żytniego i wyrobów cukierniczych. Kwas propionowy może podrażniać błonę śluzową górnych dróg oddecho­wych.

dwutlenek siarki E220 – doda­wany jest jako konserwant do pół­produktów owocowych, z których później produkowane są wina i dżemy. Jako środek mający zapobiec ciemnieniu możemy go znaleźć w suszach owocowych (np. suszone morele, brzoskwinie) i produktach ziemniaczanych (puree, placki). U osób wrażliwych może powodować wysyp­kę, bóle głowy, problemy z oddychaniem u chorych na astmę.

pirosiarczan sodu E223 – dodawany jest do soków i koncentratów owoco­wych, marynowanych i kiszonych warzyw (w celu zapobiegnięcia ich ciemnieniu np. cebula, kapusta), suszonych owoców, przypraw i suszonych ziół. Substancja ta zakłóca czynności jelitowe w naszym or­ganizmie.

Bifenyl E230 – konserwant, środek grzy­bobójczy stosowany do odkażenia niektó­rych owoców, zwłaszcza cytrusów. Jeśli jego resztki zostaną na skórce owoców może podrażniać oczy i nos, powodować wymioty i nudności. Jest toksyczny dla wątroby.
To tylko kilka przykładowych i najczęściej stosowanych substancji konserwujących z pośród kilkudziesięciu jakie znajdują się na liście substancji dozwolonych do sto­sowania w przemyśle spożywczym!

Co robić aby ich uniknąć w naszym ży­ciu?
nie należy spożywać wysoko prze­tworzonej żywności,
dokładnie czytać skład produktu na etykiecie (jeżeli jest zbyt długi to można podejrzewać, że nie jest to natural­ny produkt),
przygotowywać posiłki z pojedyn­czych składników a nie z półproduk­tów,
kupować żywność wiadomego po­chodzenia (jeżeli jest to możliwe),
uprawiać owoce i warzywa na dział­kach.

Irena Jędrzejko Technolog żywienia
Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Dysplazją Ektodermalną oraz Alergią „Jesteśmy, www.stowarzyszenie-jestesmy.za.pl
Unikaj groźnych konserwantów stosuj naturalne suplementy z Rodziny Alveo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz