piątek, 21 lutego 2014

Sposób na zdrowe zęby

Fragmenty wykładu Pawła Klimka z 2007 roku – reprezentanta firmy Dental Technology, członka zarządu, odpowiadającego za pion badawczy w grupie DAI


(cały reportaż jest stworzony z 3 części, wykłady z 2007, 2008 i 2010 roku, które przedstawiają badania nad chorobą przyzębia z użyciem mieszanki Alveo.
Pod każdym artykułem podajemy źródło, z którego zaczerpnięto wiadomości, a więc w każdym momencie można sprawdzić wiarygodność informacji.)

Jak powstają choroby przyzębia? Jakie są ich objawy? Czy można je skutecznie leczyć? Na te pytania spróbuję dziś odpowiedzieć.

Zdrowe przyzębie – nie jest zaczerwienione, głębokość kieszonek nie przekracza 5 mm, dziąsła są różowe, nie krwawią przy szczotkowaniu. Kiedy rano szczotkujemy zęby, nic nas nie boli, nie pojawia się krew.

Początek zapalenia – to możemy zaobserwować sami, lekkie zaczerwienienie dziąsła przy zębie, stąd nazwa choroby przyzębia. Czasem pojawia się krwawienie przy szczotkowaniu. Co robimy? Albo przestajemy szczotkować w ogóle, albo szczotkujemy słabiej.
Zachowujemy się dokładnie nie tak, jak powinniśmy. Po prostu boimy się. Krwawienie przechodzi, wydaje nam się, że wszystko wraca do normy, a okazuje się, że procesy negatywne postępują. Głębokość kieszonek mniejsza niż 5 mm.

Zapalenie z początkowym zanikiem kości – następny etap jest już dużo groźniejszy, dlatego, że z zewnątrz wygląda dokładnie tak samo, a w środku dzieją się bardzo niepokojące procesy.
Zaczyna się kłopot z korzeniem, a jest też problem z kością szczęki, choć pozornie wszystko wygląda tak, jak we wcześniejszym stadium – dziąsła są lekko zaczerwienione i czasem krwawią przy szczotkowaniu.

Zapalenie ze średnim zanikiem kości – odsłonięte powierzchnie korzeni, początek
zwiększenia ruchomości zębów, kieszonki większe niż 5 mm, krwawienie dziąseł w zasadzie jest przez cały czas przy szczotkowaniu.

Zaawansowany zanik kości – znaczne odsłonięcie korzeni, zwiększona ruchomość zębów, ropnie przy zębne, głębokość kieszonek dużo większa niż
5 mm. Odpowiedzialne są za to bakterie.
Jak sobie z tym radzimy? Zostaje nam mechaniczne usunięcie zęba lub jego oczyszczenie. Ale po 24 godzinach od oczyszczenia zęba wszystko wraca do stanu poprzedniego. Nasza flora bakteryjna jest ciągle obecna, te miejsca mimo zaopatrzenia stomatologicznego są wrażliwe. Wszystko dzieje się od początku.

wtorek, 18 lutego 2014

Zalety sukralozy – nie tylko dla cukrzyków

Znajdziesz ją w Pinky i AkuC


Sukraloza jest nie kalorycznym słodzikiem, którego organizm nie metabolizuje, uzyski­wana z sacharozy, jest jednocześnie 600 razy od niej słodsza. Sukraloza jest jedynym słodzikiem, który może być określany jako pochodzący do sacharozy. Sukralo­za nie jest rozpoznawana przez organizm jako cukier lub węglowodan i dlatego nie jest metabolizowany czy wykorzystywany przez organizm w celu pozyskania ener­gii – wędruje przez układ pokarmowy w niezmienionej postaci. W ciągu ostat­nich 25 lat przeprowadzono setki badań naukowych, które nie przyniosły żadnych dowodów na zagrożenia płynące z używa­nia sukralozy.
W 1991 roku Oddział Ochrony Zdrowia w Kanadzie został pierwszą agencją re­gulacyjną, powołaną zarówno do zatwier­dzenia bezpieczeństwa sukralozy, jak i zatwierdzenia możliwości wykorzystania jej w napojach i innych produktach spo­żywczych, od wypieków, przez lody, po kawę i herbatę.
Obecnie ponad 60 krajów zatwierdziło wykorzystanie sukralozy, włą­czając Stany Zjednoczone i kraje Unii Eu­ropejskiej. Wszystkie składniki żywności muszą przejść wiele testów zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży i sukraloza nie jest tutaj wyjątkiem. Zdecydowana więk­szość uczonych popiera fakt, że sukraloza posiada doskonały profil bezpieczeństwa i została poddana niezbitym testom. Bez­pieczeństwo sukralozy zostało uznane przez czołowe medyczne, naukowe orga­ny regulacyjne na całym świecie, w tym przez: 

cała prawda o konserwantach typu "E"

Konserwanty przyczyną groźnych alergii

Konserwanty to środki chemiczne stosowane powszechnie przy produkcji żywności do przedłużenia jej terminu przy­datności do spożycia.
Ich zadaniem jest ochrona produktów spożywczych przed rozwojem niepożądanych mikroorgani­zmów, zwłaszcza tych chorobotwórczych, jak drożdży, pleśni i bakterii, a w szczególności przed Clostridium botulinum (laseczką jadu kiełbasianego). Niestety stosowane środki konserwujące nie zawsze pozostają bez wpływu na nasze zdrowie.
Konserwanty u osób wrażliwych mogą powodowaćżne objawy alergiczne np.:
pokrzywkę,
zapalenie błony śluzowej nosa,
obrzęk naczynioruchowy,
reakcję anafilaktyczną,
jak również stany chorobo­we np. astmę.
Rodzaj i ilość dodawanych kon­serwantów do żywności regu­luje stosowne ustawodawstwo, ale pomimo tego należy unikać spożywania produktów konser­wowanych chemicznie.
Do najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym kon­serwantów należą:

kwas benzoesowy E210 i jego sól benzoesan sodu E211 – mogą wywołać wysypki, po­drażnić błonę śluzową żołądka i jelit, mogą mieć właściwości kancerogenne i powodować napady astmy. Stosowane są do konser­wowania: napoi bezalkoholowych, ryb i ich przetworów, sałatek, przetworów wa­rzywnych, margaryn, sosów owocowych i warzywnych, ketchupów.

Dleczego witaminy w tabletkach mogą NIE BYĆ WCHŁONIĘTE?

Witaminy i minerały -Dlaczego płynna postać jest lepsza?

Wypowiada się Jerzy Maslanky, propagator medycyny ekologicznej.

Czy wiecie, że kwas stearynowy plus jon magnezu daje stearynian magnezu, w którym nie ma magnezu? Są za to skutki uboczne, które odnoszą toksyczne i niepożądane w aspekcie dobrego żywienia efekty.
Witaminy i minerały przyjmowane w po­staci tabletek mogą nie zostać wchłonięte z uwagi na obecność w nich stearynia­nu magnezu, który posiada zdolność do tworzenia w jelitach powłoki pokrywają­cej ich ścianki. Ponadto immunologiczne komórki, tzw. T-cells, są tłumione jego działaniem, a stanowią one przecież jed­ne z ważniejszych w systemie obronnym. Jest to jeden z wielu powodów, dlaczego suplementy w postaci płynnej są o wiele bardziej przyjazne. Dlaczego więc do pro­dukcji używa się stearynian magnezu? Ze względu na jego właściwości smarujące przy produkcji tabletek. Daje tym samym wyższe i szybsze efekty produkcyjne. In­nym jego zadaniem jest wyeliminowanie zjawiska sklejania się tabletek w trakcie produkcji. Swoją konsystencją przypomi­na kredę, co na niewtajemniczonych kupu­jących może wywołać wrażenie, iż steary­nian magnezu jest źródłem dodatkowego magnezu. Oczywiście jest to błąd myślenia i to o wymiarze kosmicznym…


Produkty Akuna posiadają płynną postać.
Dzięki temu, zawarte w nich sub­stancje odżywcze są w stanie wchłonąć do organizmu, który bez przeszkód może czerpać z ich dobrodziejstw. Staje się silniejszy i wzrasta jego odporność, dzięki czemu łatwiej i szybciej radzi so­bie z wszelkimi infekcjami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym także z alergenami.


Jednym słowem, nawet samo czytanie etykiet nie daje w 100% pewności, że nasze wybory są słuszne. Choć mając w jednej ręce np. opakowanie witaminowych kapsułek, a w drugiej wielowitaminowy suplement Mastervit w płynnej postaci, dylematów już chyba nikt nie ma :).

Natomiast pamiętajmy, jak ważna jest edukacja! To, co uda nam się przeczytać, obejrzeć, utrwalić, może nawet bez udziału naszej świadomości wpływać na to, że wiele wyborów będzie słusznych.
 
Zasady leczenia alergii.
Sposób leczenia alergii pokarmowych polega na wykluczeniu z diety uczulających produktów (tzw. adieta eliminacyj­na). Ograniczenia te mogą powodować niedobory niektórych składników po­karmowych (np. wapnia), które trzeba uzupełniać odpowiednimi preparatami.